Çocuklarda Cinsel Gelişim Eğitimi

Yorumlar

4.21
(178)

Çocuklarda Cinsel Gelişim Eğitimi

₺950,00

Çocuklarda cinsel gelişim, doğumdan itibaren başlar ve yaşa ve gelişim dönemine göre farklı özellikler gösterir.

Öne Çıkanlar

  • Eğitime Anında Başla
  • Kamu ve Özel Sektörde Geçerli
  • Bilgisayar, Telefon ve Tabletten Erişim

Çocuklarda Cinsel Gelişim Eğitimi

Çocuklarda cinsel gelişim, doğumdan itibaren başlar ve yaşa ve gelişim dönemine göre farklı özellikler gösterir. Genellikle çocuklarda cinsel gelişim, üreme organlarının gelişimi, hormonların salgılanması, cinsel kimlik oluşumu ve cinsel davranışların keşfi gibi süreçleri içerir.

0-2 Yaş Arası: Bu dönemde çocuklar, genellikle bedenlerini keşfederek ve cinsel organlarına dokunarak cinsel gelişimlerini başlatırlar. Bu süreçte çocuklar cinsel haz duyabilirler. Ancak bu normal bir keşif sürecidir ve yetişkinlerin müdahalesine ihtiyaç duymaz.

3-6 Yaş Arası: Bu dönemde çocuklar, cinsiyet kimliklerini fark etmeye başlarlar. Erkek ve kız çocukları arasındaki farklılıkları öğrenirler. Cinsel organlarına dokunma davranışı devam edebilir. Bu yaş grubundaki çocuklar cinsiyet rollerini öğrenirler. Örneğin, kız çocukları bebeklerine bakmakla veya ev işlerine yardım etmekle ilgilenirken, erkek çocukları arabalarla veya diğer oyuncaklarla oynayabilirler.

7-11 Yaş Arası: Bu dönemde çocuklar, ergenliğe giden süreçteki değişiklikleri gözlemlemeye başlarlar. Vücutlarındaki değişiklikler, özellikle kız çocuklarında ilk adet dönemi gibi belirtilerle birlikte ortaya çıkabilir. Bu dönemde çocuklar cinsel davranışları öğrenmeye devam ederler ve arkadaşlarıyla romantik ilişkiler hakkında konuşmaya başlayabilirler.

12-18 Yaş Arası: Bu dönemde çocuklar genellikle ergenlik döneminde olurlar. Hormon seviyelerindeki değişimler ve fiziksel değişiklikler, cinsel davranışların artmasına ve arzuya neden olabilir. Bu dönemde çocuklar cinsel eğitim ve sorumluluk konularında bilgilendirilmelidir.

Özetle, çocuklarda cinsel gelişim, yaşa ve gelişim dönemine göre değişen bir süreçtir ve normal bir keşif süreci olarak kabul edilmelidir. Ebeveynler ve diğer yetişkinler, çocukların cinsel gelişimleri hakkında bilgilendirilmeli ve çocuklara doğru bilgiler verilmelidir.

Bu kavrayışın temelini ise birey olarak varlığın oluşumuna kaynaklık teşkil eden  çocukluk dönemini bilimsel ve metodik bir bakışla takip etmek oluşturmalıdır. 

Eğitimin Tanıtımı
Toplumsal ve bireysel anlamda yıkıcı etkileri olan cinsel şiddet, saldırı ve istismar vakaları artarak ortaya çıktıkça sorunun çözümü için arayış içinde olmanın da önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Bu arayışta uzmanların ortak paydada buluştukları en önemli nokta bireylerin eğitimine odaklanmak zorunluluğudur. Fakat bu eğitiminiçeriği, şekli, süresi ve metoduyla ilgili doyurucu ve bilimsel bir yanıta ulaşma imkanı pek çok değişken sebebiyle her zaman mümkün olamamaktadır. Bu ders, söz konusu bu ihtiyaca odaklanmış disiplinler arası bir örnek ve öneri niteliğindedir. İnsan eliyle yaratılan yıkıcılığın bu türünün önüne geçmenin yolu insanda “şiddet ve cinsellik” olgularının  doğasını anlamaktan geçer. Bu kavrayışın temelini ise birey olarak varlığın oluşumuna kaynaklık teşkil eden  çocukluk dönemini bilimsel ve metodik bir bakışla takip etmek oluşturmalıdır. Bir çocuğun gelişim seyrinde  öncelikle fiziksel gelişimi daha sonra sosyal gelişimi takip edilmekte ve çocuğun normalliği bu zeminde  sorgulanmaktadır. Çocuk okula başladıktan sonra bilişsel gelişim daha çok dikkate alınmaya başlanmaktadır. Bir  problem yaşanana kadar duygusal gelişim genellikle dikkate alınmazken, cinsel gelişim ise çok yüksek bir oranda göz ardı edilmektedir. Oysa cinsel gelişim bütün gelişim alanları gibi anne karnında başlamakta, çocuğun gelişimi sona erene dek sürmektedir. Bireyin gelişimi; fiziksel, sosyal, bilişsel, duygusal ve aynı zamanda cinsel gelişimi  kapsamaktadır. Buna rağmen cinsel gelişimin müstakil bir gelişim alanı olarak kabulü oldukça geç dönemlere  rastlamaktadır. Halbuki cinsel gelişim alanında ortaya çıkan norma aykırı durumlar bireyin hem yaşantısını hem de  diğer gelişim alanlarını ciddi anlamda sekteye uğratmaktadır. Bu dersin odağı, formal ve informal eğitim süreçlerinde göz ardı edilen cinsel gelişim sürecine pratik ve  yaşantısal bir perspektiften bakmak, geniş anlamda cinselliğe dair yanlış mesaj ve öğrenmelerin psikodinamik ve toplumsal sonuçlarını tartışmak ve çocukluğun kritik evrelerinde cinsel gelişime dair doğru öğrenmelerin  sağlanması için metot önermektir

Eğitim Amacı:
Dersin amacı bireyin cinsel gelişimindeki kritik evreler hakkında bir bakış açısı, kavrayış ve müdahale bilinci kazandırmak; çocuklarla çalışan uzmanları ve ebeveynleri cinsel gelişim yönünden destekleyecek beceriler kazandırmaktır

Eğitim İçeriği
Gelişim Alanları: Fiziksel,sosyal, bilişsel, duygusal, cinsel gelişim ve birbirleri ile etkileşimleri
Cinsel Eğitimin Amacı
Cinsel Eğitim Ne Zaman Başlar?
Psikoseksüel Kuram Penceresinden Cinsel Gelişim
Oral Dönem: İsteme becerisi, şiddetin kökeni,meme bıraktırma, mahremiyete giriş ve bez değiştirme
davranışlarının psikodinamik etkileri
Anal Dönem: Anal hazzın sınırı, ebeveyn tutumları, sorumluluk alma ve örtülülük
Fallik Dönem: Cinsiyet, toplumsal cinsiyet, cinsiyeti kabul, dokunulmazlık
Latent Dönem: Cinsel öğrenmeleri sınama, telafi dönemi
Genital Dönem: Oral, anal, fallik çatışmalar, fiziksel değişmezlik
Özel Gereksinimli Çocuklarda Cinsel Gelişim
Reddi Kabul
Yasal Çerçeve ve Doğru Kavram Kullanımı
Bildirim Süreçleri

Eğitim Tarihleri

Belge Nerelerde Kullanılabilir

1-Rehabilitasyon Merkezleri
2-Psikolojik Danışmanlık Merkezleri
3-Klinikler
4-Engelsiz Yaşam Merkezleri
5-Özel Okul ve Kreşlerde Destek Eğitim Odaları
6-Destek ve Eğitim Merkezleri
7- Eğitim Kurumları
8-Adli Yardım Süreçleri

Eğitmenler

 

Örnek Sertifika ; 


Örneği verilen belgede ''Örnek'' olarak bildirilen eğitim başlığı programlara göre değişiklik göstermektedir.
Eğitim Sonunda ; İstanbul Gedik Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Onaylı ve Rektör İmzalı Sertifika Sahibi Olacaksınız. Belgeler Tarafınıza eğitiminizi tamamladıktan sonra 5 iş günü içerisinde e-Devlet üzerinden gönderilecektir.  Fiziki kargo istemeniz ek ödeme yapmanız gerekmektedir.

Fiziki kargo tercihi yapan, kargo gönderimi sağlanan ve buna rağmen teslim almayan ve sertifikası merkezimize dönen adayların yeniden kargo gönderimi yapılması için 500 ₺ ek ödeme yapması gerekmektedir. Size gönderilen kargoları lütfen teslim alınız. Teslim alınmaması ve yeniden kargolanması için ek ödeme yapılmaması durumunda adayın belgesi 1 ay (30 gün) içerisinde imha edilecektir.

Türkçe ve İngilizce Sertifika Örneği;

İstanbul Gedik Üniversitesi Üniversite Onaylı Sertifika

Kazanımlar

Eğitim sonunda elde edeceğiniz kişisel ve mesleki gelişim sertifikanız/sertifikalarınız ile iş hayatında kendinizi bir adım öne taşıyabilirsiniz. Bu tür eğitimler destekleyici faaliyetler sınıfında bulunmaktadır. Gelişiminize katkıda bulunarak almaya hak kazandığınız sertifikanız/sertifikalarınızı CV'nize ekleyerek kullanabilirsiniz. 

Eğitime Kimler Katılabilir

İlgili bölüm çalışanları/mezunları ve ilgili bölümlerde eğitimini sürdüren öğrenciler sertifikalı eğitim programına başvuruda bulunabilir.

Nasıl Katılırım?

"Eğitime Katıl'' butonuyla kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Sistem sizi kayıt işlemleri için yönlendirmektedir. Ödeme işleminizi Banka/Kredi Kartı ile veya Havale/EFT yöntemiyle tamamlayabilirsiniz. Kredi ve Banka Kartı ödeme yaptığınızda kaydınız hemen açılıp giriş bilgilerinin SMS olarak gelecektir. Havele/EFT Ödemelerini ise mesai saatleri içerisinde yapmanız durumunda sisteminiz aynı gün, mesai dışı yapmanız durumunda ise ilk mesai gününde açılıp giriş bilgileriniz SMS olarak size ulaşacaktır.

Başvuru Süreci

  • Katılımcılar Dünyanın her yerinden katılabilir.
  • Eğitim başlangıç ve bitiş tarihi aralığında tüm ders videoları açık olup, eğitimleri istediğiniz gün ve saatte 7/24 izleyebilirsiniz.
  • Ödeme işleminiz kredi kartı veya banka hesabından gerçekleştirebilirsiniz.
  • Ödeme işlemini banka hesabı ile gerçekleştirmeniz durumunda ad, soyad, eğitim adı ile birlilte dekontunuzu 0543 613 12 00 whatsapp hattımıza iletmeniz gerekmektedir.
  • Ödemesi Yapılmayan Başvuru Kabul Edilmeyecektir.
  • Kayıt olan öğrencilere açılan sistemler 2 ay sonra kapatılacaktır.

Banka Hesap Bilgilerimiz

Banka Adı  : AKBANK T.A.Ş.
Şube Adı    : İMES TİCARİ / 00876
Hesap Adı  : İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ İŞLETMESİ
Hesap No   : 0067465
Kod             : 0046
Swift           : AKBKTRIS
IBAN           : TR29 0004 6008 7688 8000 0674 65

(AÇIKLAMA KISMINA LÜTFEN AD SOYAD VE TELEFON NUMARASI BİLGİNİZİ YAZINIZ.)

İletişim

0850 303 27 80
Whatsapp
uzemigunsem@gedik.edu.tr


Yorumlar

0 yoruma göre

Düşüncelerini paylaş

Bu eğitimi kullandıysanız, düşüncelerinizi diğer kişiler ile paylaşın

Yeni YorumSon İncelemeler

GEDİKSEM NE YAPIYOR?

Üniversite onaylı ve e-Devlet'te sorgulanabilir sertifikalı eğitimler ile size destek oluyoruz. Resmi ve geçerli sertifikalar ile kariyerinize yön verin!