FT-IR Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Sertifikası

Yorumlar

4.9
(94)

FT-IR Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Sertifikası

₺1.640,00

FT-IR Eğitim Sertifikası ile bir tür titreşim spektroskopisi olarak bilinen FTIR kullanarak başarılı sonuçlardan yararlanabilirsiniz.

Transkriptli sertifikalar, iş başvurularında daha fazla ön plana çıkmanızı sağlar.

Öne Çıkanlar

 • Eğitime Anında Başla
 • Kamu ve Özel Sektörde Geçerli
 • Bilgisayar, Telefon ve Tabletten Erişim

FT-IR Eğitimi Sertifikası

Eğitimi alarak hem cihaz kullanımı konusunda başarılı çözümlere ulaşabilir hem de analitik yöntemlerle analizleri gerçekleştirebilirsiniz. FTIR Eğitim Sertifikası, laboratuvar analizleri başta olmak üzere pek çok konuda avantajlar elde etmenizi sağlar. Bu çerçevede kariyerinizi sürdürmek istediğiniz alan olan laboratuvar ve analizi dikkate alarak daha başarılı bir sürece odaklanabileceğinizi söylemeliyiz. Peki, FTIR Sertifikası sayesinde ne tür kazanımlarınız olacaktır?

FT-IR Eğitimi Sertifikası Neden Tercih Edilmektedir?

FTIR Sertifikası satın ile siz de profesyonel bir seçim yapmak mı istiyorsunuz? O halde bu sertifika sayesinde sizi nelerin beklediğine daha yakından bir göz atmanız gerektiğini değerlendirmelisiniz. FTIR kapsamında öğrendiğiniz teknikler çerçevesinde organik ve inorganik maddelere dair analizler yapabilirsiniz. Analizler kapsamında aşağıdaki sonuçlara ulaşma konusunda başarılı bir yaklaşımınızın olacağını ifade etmek gerekir.

 • Malzeme tanımlama ve malzeme doğrulama
 • Katkı tanımları ve miktarını belirlenmesi
 • Moleküler parçalanma değerlendirmesi
 • Kalite kontrol işlemlerinin gerçekleştirilmesi
 • Tersine mühendislik uygulamalarının yapılması
 • Hammadde kalite ve kontrolünün gerçekleştirilmesi
 • Formül geliştirme ve doğrulama işlemlerinin yapılması

Tüm bu süreçler FTIR Eğitim Sertifikası alanlar tarafından tercih edilebilecek çözümlerdir. Bu bağlamda amaç hem daha kaliteli hem de sonuç odaklı bir yaklaşım benimsemek olacaktır. Siz de eğitim sürecini planlayarak daha başarılı olmak adına harekete geçebilirsiniz.

FT-IR Eğitim Süreci Nasıldır?

Eğitim süreci, analiz ve laboratuvar süreçlerinde başarılı olmak isteyen hemen herkes için oldukça değerlidir. Analiz aşamalarında hedef sadece sürecin planlanması değil cihazların da etkin bir şekilde kullanılması konusunda bilgi sahibi olmaktır. Bu nedenle de FT-IR Eğitimi çok yönlü bir öğrenme adına dikkat çekmektedir. Beklentilerinize cevap verecek ve eğitim sonunda geniş bilgi birikimi elde etmenizi sağlayacak olan seçenekler için siz de tercihinizi bu eğitimden yana kullanabilirsiniz.

FTIR Eğitim Sertifikası konusunda hem teorik hem de pratik eğitimler noktasında başarılı olmak adına siz de eğitim kaydınızı yaptırın. Kayıt yaptırdıktan sonra daha başarılı bir sürecin sizi beklediğini de unutmayın. Eğitimlerle size en uygun sürece odaklanabilirsiniz.

FOURIER DÖNÜŞÜMLÜ KIZILÖTESİ SPEKTROSKOPİSİ (FT-IR) EĞİTİMİ

Fourier Dönüşümü Kızılötesi (FTIR) spektroskopisi, ayrı ayrı moleküllerin ve moleküler karışımların bileşiminin yapısını anlamak için endüstride ve akademik laboratuvarlarda kullanılan analitik bir metodolojidir. FTIR spektroskopisi, numuneyi araştırmak için modüle edilmiş orta kızılötesi enerjiden yararlanır.

Kızılötesi ışık, molekülün içinde bulunan atomlar arasındaki titreşimsel bağ enerjileriyle doğrudan ilişkili olarak belirli frekanslarda emilir. Titreşimin bağ enerjisi ve orta kızılötesi ışığın enerjisi birbirine eşit olduğunda, bağ bu enerjiyi emebilir. Moleküldeki farklı bağlar, farklı enerjilerde titreşir ve bu yüzden kızılötesi radyasyonun farklı dalga boylarını emer. Bu, ayrı ayrı emilim bantlarının konumu (frekansı) ve şiddeti, toplam spektruma katkıda bulunarak molekülün karakteristik parmak izini oluşturur. Daha sonra bunların hepsi tek bir spektrum olarak alınır ve birlikte yorumlanır.

Eğer bir kütüphane mevcut ise, elde edilen spektrum kütüphane taraması yaptırılarak kayıtlı spektrumlarla karşılaştırılarak yapı tayini gerçekleştirilir. Bu eğitimle FT-IR Spektroskopisi ile ilgili genel bir kullanıcı düzeyinde temel bilgileri edinmiş olmanız amaçlanmıştır. Spektroskopiye giriş yaptıktan sonra, IR ve FT-IR spektroskopilerinin çalışma prensipleri ayrı ayrı ele alınacaktır. Bu iki sistemin karşılaştırılarak FT-IR teknolojisinin sunduğu avantajlar, kullanım alanları ve FT-IR kısımları, IR dalga boyu bölgeleri, spektrum değerlendirilmesinde dikkat edilecek hususlara dair bilgileri paylaşacağımız bu derste tüm başlıkları detaylandırarak ilerleyeceğiz. Örnek uygulamalar ile rutin analizlerde ve cihaz bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde de yeri geldikçe vurgu yapacağız.

Laboratuvar uygulamalarınızda size kılavuz olabilecek, güncel kaynaklarla hazırlanmış bu içerik ile sistemi elimizden geldiğince tüm yönleriyle teorik olarak kavramanızı hedefliyoruz. Bu eğitimi tamamladığınızda, FT-IR’ı bir analiz yöntemine hazırlayabilecek, analizin doğru yürütülmesini sağlayabilecek, spektrum okuması yapabilecek yetkinliğe sahip olacaksınız.
 

FT-IR KULLANIM ALANLARI

İnfrared spektroskopisinin en çok kullanıldığı alan organik bileşiklerin tanımlanmasıdır. Bu maddelerin spektrumlarında çok sayıda maksimum ve minimumların olduğu absorbsiyon bantları bulunur ve bunlar maddelerin birbirleriyle kıyaslanmasına olanak verir. Gerçekte bir organik maddenin spektrumu onun fiziksel özelliklerinden biridir ve optik izomerler dışında, teorik olarak aynı absorbsiyon spektrumu verebilen iki farklı madde yoktur. İşte bu nedenle FT-IR, yapı karakterizasyonu ve kimliklendirme çalışmalarında oldukça önemlidir.

Proteinler, peptidler, lipitler, nükleik asitler, biyomembranlar, karbonhidratlar, adli araştırmalar, bitki ve hayvan dokuları, nanomalzemelerin tespiti, ilaç, gıda, seramik, tarım ve kimya endüstrileri, plastikler, kompozitler, kaplamalar, reçineler, yapıştırıcılar gibi pek çok sektörde ve pek çok malzemenin tanımlanmasında kullanılan FT-IR sisteminde edineceğiniz bu deneyim, sizi alanınızda bir adım daha öne çıkaracaktır.
FT-IR uygulamaları, karışımdaki maddelerin bir
birinden ayrılmadan, örnek hazırlama işlemlerine gerek duyulmadan ya da kısa bir ön hazırlık ile saniyeler içinde yüksek kesinlik ve tekrar edilebilirlik ile analiz edilmelerini sağlar. Bazı FT-IR sistemlerinde olan mevcut kütüphane ile elde edilen spektrum karşılaştırılarak karışımı oluşturan maddelerin tanımlanması en hızlı bir şekilde yapılabilir.

Eğitim İçeriği

 • FT-IR Fourier Dönüşümlü Kızılötesi
 • Spektroskopi Tanımı
 • FT-IR Nedir?
 • IR Dalga Boyu Bölgeleri
 • FT-IR Çalışma Prensibi ve Kısımları
 • Analize Örnek Hazırlama
 • IR ve FT-IR’nin Karşılaştırılması
 • FT-IR Avantajları ve Kullanım Alanları
 • Spektrumların Değerlendirilmesi
 • Örnek Spektrumlar

 

Eğitim Süresi

 • 7 Uzaktan Eğitim Saati

Örnek Sertifika ; 

Örneği verilen belgede ''Örnek'' olarak bildirilen eğitim başlığı programlara göre değişiklik göstermektedir.
Eğitim Sonunda ; İstanbul Gedik Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Onaylı ve Rektör İmzalı Sertifika Sahibi Olacaksınız. Belgeler Tarafınıza eğitiminizi tamamladıktan sonra 5 iş günü içerisinde e-Devlet üzerinden gönderilecektir.  Fiziki kargo istemeniz ek ödeme yapmanız gerekmektedir.

Fiziki kargo tercihi yapan, kargo gönderimi sağlanan ve buna rağmen teslim almayan ve sertifikası merkezimize dönen adayların yeniden kargo gönderimi yapılması için 500 ₺ ek ödeme yapması gerekmektedir. Size gönderilen kargoları lütfen teslim alınız. Teslim alınmaması ve yeniden kargolanması için ek ödeme yapılmaması durumunda adayın belgesi 1 ay (30 gün) içerisinde imha edilecektir.

Türkçe ve İngilizce Sertifika Örneği;

İstanbul Gedik Üniversitesi Üniversite Onaylı Sertifika

Kazanımlar

Eğitim sonunda elde edeceğiniz kişisel ve mesleki gelişim sertifikanız/sertifikalarınız ile iş hayatında kendinizi bir adım öne taşıyabilirsiniz. Bu tür eğitimler destekleyici faaliyetler sınıfında bulunmaktadır. Gelişiminize katkıda bulunarak almaya hak kazandığınız sertifikanız/sertifikalarınızı CV'nize ekleyerek kullanabilirsiniz.

Eğitime Kimler Katılabilir

İlgili bölüm çalışanları/mezunları ve ilgili bölümlerde eğitimini sürdüren öğrenciler sertifikalı eğitim programına başvuruda bulunabilir.

"Eğitime Katıl'' butonuyla kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Sistem sizi kayıt işlemleri için yönlendirmektedir. Ödeme işleminizi Banka/Kredi Kartı ile veya Havale/EFT yöntemiyle tamamlayabilirsiniz. Kredi ve Banka Kartı ödeme yaptığınızda kaydınız hemen açılıp giriş bilgilerinin SMS olarak gelecektir. Havele/EFT Ödemelerini ise mesai saatleri içerisinde yapmanız durumunda sisteminiz aynı gün, mesai dışı yapmanız durumunda ise ilk mesai gününde açılıp giriş bilgileriniz SMS olarak size ulaşacaktır.

Başvuru Süreci

 • Katılımcılar Dünyanın her yerinden katılabilir.
 • Eğitim başlangıç ve bitiş tarihi aralığında tüm ders videoları açık olup, eğitimleri istediğiniz gün ve saatte 7/24 izleyebilirsiniz.
 • Ödeme işleminiz kredi kartı veya banka hesabından gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ödeme işlemini banka hesabı ile gerçekleştirmeniz durumunda ad, soyad, eğitim adı ile birlilte dekontunuzu 0543 613 12 00 whatsapp hattımıza iletmeniz gerekmektedir.
 • Ödemesi Yapılmayan Başvuru Kabul Edilmeyecektir.
 • Kayıt olan öğrencilere açılan sistemler 2 ay sonra kapatılacaktır.

Banka Hesap Bilgilerimiz

Banka Adı  : AKBANK T.A.Ş.
Şube Adı    : İMES TİCARİ / 00876
Hesap Adı  : İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ İŞLETMESİ
Hesap No   : 0067465
Kod             : 0046
Swift           : AKBKTRIS
IBAN           : TR29 0004 6008 7688 8000 0674 65

(AÇIKLAMA KISMINA LÜTFEN AD SOYAD VE TELEFON NUMARASI BİLGİNİZİ YAZINIZ.)

İletişim

0850 303 27 80

Whatsapp

uzemigunsem@gedik.edu.tr

Eğitim Süreci

 • Tüm işlemler online gerçekleşecektir.
 • Kendi müsaitliğinize göre sisteme girip eğitim videolarınıza 7/24 erişim sağlayabileceksiniz.
 • Eğitim sonunda test usulü sınavınız olacaktır.
 • Sınavlar ortalama 20-40 soru arasında olmaktadır.
 • Geçme notu 50 puandır.
 • Kayıt olduğunuz eğitimi tamamlamak için 60 gün süreniz bulunmaktadır. 60 gün sonunda eğitim ve sınav sisteminiz kapatılacaktır. Herhangi bir süre uzatması yapılmayacaktır. 60 günde tamamlanmayan eğitimlerde sürenizi uzatmak için belirlenen ücreti ödemeniz gerekmektedir.
 • 3 defa ücretsiz sınav hakkınız bulunmaktadır, adaylarımızın %99'u ilk sınav haklarında başarılı olmaktadır. Eğer 3 sınav hakkınızda da başarılı olamaz iseniz ek 1 sınav hakkı tanımlanacaktır ve ücreti 500₺'dir.

Yorumlar

0 yoruma göre

Düşüncelerini paylaş

Bu eğitimi kullandıysanız, düşüncelerinizi diğer kişiler ile paylaşın

Yeni YorumSon İncelemeler

GEDİKSEM NE YAPIYOR?

Üniversite onaylı ve e-Devlet'te sorgulanabilir sertifikalı eğitimler ile size destek oluyoruz. Resmi ve geçerli sertifikalar ile kariyerinize yön verin!